U-21 World Championship (Pardubice 01.10. 2021)

Poosmé v řadě byl v Pardubicích korunován juniorský světový šampion. Po loňském jednorázovém finále vzešel tentokrát juniorský mistr světa ze seriálu tří závodů, když pardubickému vyvrcholení předcházely podniky ve Stralsundu a polském Krosně.

Jako vedoucí jezdec šampionátu a největší favorit dorazil do Svítkova dvacetiletý Polák Jakub Miśkowiak, jehož v roli kouče a manažera doprovázel strýc Robert. Právě ten dobyl titul juniorského mistra světa před sedmnácti lety a netřeba zdůrazňovat, jak silnou motivací byl jeho titul pro synovce Jakuba. Jezdec pravidelně nastupující v polské nejvyšší soutěži nejen v juniorských jízdách měl hlavního soka v Madsi Hansenovi. Skromný Dán absolvuje každoročně obrovské množství závodů, protože neváhá se svým otcem objíždět i méně lukrativní podniky. V prvním závodě finálové série ve Stralsundu vyhrál, ve druhém v Polsku dojel třetí, když se za vítězného Miśkowiaka dokázal vklínit ještě s divokou kartou jedoucí domácí Mateusz Cierniak. Finále tak zůstávalo otevřené, navíc v záloze čekal další Polák Wiktor Lampart.

Velká smůla zabránila usilovat o medaile našemu nejlepšímu juniorovi Janu Kvěchovi. Ten přišel o šanci bojovat o nejvyšší příčky hned v úvodu prvního závodu ve Stralsundu, když kolizi se Švédem Woentinem odnesl zlomenou rukou a zraněným ramenem. I takto handicapovaný se zúčastnil druhého závodu v Krosně, dokázal se dostat až do semifinále, boj o medaile v seriálu byl ale v nedohlednu. Stejného výsledku dosáhl v Polsku i jeho klubový a reprezentační kolega Petr Chlupáč, kterého do finálové série posunulo zranění Dána Seiferta-Salka. Třetím domácím závodníkem na startu v Pardubicích byl Daniel Klíma, který startoval na divokou kartu místo zraněného českého juniorského mistra Jana Macka.

Důsledněji šel za svým cílem od počátku Jakub Miśkowiak, který ztratil v jediné jízdě. Naproti tomu dánský soupeř měl cestu do semifinále a následně i finále trochu kostrbatější. Nakonec ale oba stanuli na startovní čáře rozhodující jízdy, která ještě mohla vše zvrátit. Miśkowiak ale nenechal nikoho na pochybách, kdo je letošní světovou juniorskou jedničkou a po roční pauze vrátil titul do země našich severních sousedů. Třetí v celkové klasifikaci MS skončil další Polák Lampart, který určitě čekal od pardubického závodu víc, stejně jako třeba lotyšský talent Francis Gusts, nebo Angličan Drew Kemp. Velmi dobrými výkony se naopak prezentovali hlavně mladičký teprve sedmnáctiletý Němec Norick Blödorn, či další Polák Mateusz Świdnicki, který skončil celkově čtvrtý.

O velkou radost domácích příznivců se postarali i naši mladíci. Jan Kvěch sice chvílemi bojoval více se zraněními, než se soupeři, přesto se bez větších problémů dokázal probít do finálové jízdy a odměnou mu byla vynikající třetí příčka v závodě. Petr Chlupáč skončil šestý a Daniele Klímu připravilo o semifinálovou účast až pravidlo o větším počtu lepších umístění. V celkové klasifikaci patří našim juniorům páté, šesté a šestnácté místo. Jejich výkony jsou vzhledem k věku velkým příslibem do nadcházející sezony, protože všichni tři nadále pokračují v juniorské kategorii.

Výsledky třetího finále MS juniorů, Pardubice, 1.10.2021

1. Jakub Miśkowiak, PL (3,1,3,3,3) 13 + 1. v semifinale + 1. ve finále 2. Mads Hansen, DK (3,2,2,2,3) 12 + 2. v semifinale + 2. ve finále 3. Jan Kvěch, CZ (2,3,1,3,2) 14 + 2. v semifinale + 3. ve finále 4. Norick Blödorn, D (3,2,3,3,1) 12 + 1. v semifinale + 4. ve finále — 5. Mateusz Świdnicki, PL (0,3,2,3,1) 9 + 3. v semifinale 6. Petr Chlupáč, CZ (2,1,2,2,2,1) 9 + 3. v semifinale 7. Wiktor Lampart, PL (1,1,3,1,3) 9 + 4. v semifinale 8. Lukas Baumann, D (2,3,0,1,2) 8 + 4. v semifinale — 9. Daniel Klíma, CZ (3,2,1,1,1) 8 10. Francis Gusts, LV (2,2,1,2,1) 8 11. Alexander Woentin, S (1,0,2,0,3) 6 12. Danił Kolodinski, LV (1,0,3,0,2) 6 13. Matthew Gilmore, AUS (0,3,0,2,0) 5 14. Drew Kemp, GB Británie (1,0,0,1,0) 2 15. Steven Goret, F (0,1,1,0,0) 2 16. Marko Levišin, UA (0,0,0,0,Fd) 0 17. Daniel Šilhán, CZ ns 18. Pavel Kuchař, CZ ns