ORLEN FIM Speedway Grand Prix (Praha 01.06. 2024)

Dvě zásadní otázky vzrušovaly vyprodané hlediště před pražskou Grand Prix. Zda věčně hrozící déšť dovolí uspořádat závod v plánovaném termín a jestli se Martinu Vaculíkovi, který je většinou českých příznivců brán téměř za domácího, podaří po dvou posledních výhrách zkompletovat hattrick a vstoupit v Praze mezi legendy. Z výhry se nakonec mohli radovat nejen obě zmíněné strany, ale hlavně celý plochodrážní sport, který prostřednictví pražské GP, ukázal, jak vypadá absolutní vrchol tohoto sportu.

Počasí více, či méně hrozilo celý týden, pořadatelé dělali, co mohli, asi nejpodstatnější bylo zakrytí dráhy plachtou, která ji uchránila před deštěm, jenž od rána s větší, či menší intenzitou skrápěl okolí stadionu i celé hlavní město. V pozdním odpoledni začal déšť slábnout, až ustal docela, takže pořadatelé mohli se čtvrthodinovým předstihem pustit na ovál první čtveřici závodníků. Hned v první sérii byli diváci svědky prvního pádu v závodě. Postihl bohužel našeho Jana Kvěcha, který, se sklouzl v tlačenici po startu. Hned se sice zvedl a naskočil na svůj stroj, ale soupeři už byli v nedohlednu. Jak se později ukázalo, šlo o jediný pád sobotního večera, což dává velmi dobré vysvědčení nejen jezdcům, ale tak pořadatelům za skvěle nachystanou dráhu.

Startovní listina přinesla oproti předchozím třem podnikům seriálu GP jednu významnou změnu. Zraněného Jasona Doylea, pro kterého s největší pravděpodobností skončila sezóna, nahradil z pozice prvního náhradníka jeho krajan Max Fricke. Symaptický Australan od počátku dokazoval, že mezi elitu jednoznačně patří a byl jedním z nejúspěšnějších jezdců základní části. Spolu s ním ji zcela suverénně prošli také Martin Vaculík, Robert Lambert a Bartosz Zmarzlik, po slabším úvodu si bez větších problémů zajistil postup dál i Fredrik Lindgren. Na poslední chvíli si semifinále vybojovali Dominik Kubera a Andrzej Lebeděv, kterému pomohly dvě výhry v úvodu, osmičku doplnil vítěz posledního závodu v Landshutu Mikkel Michelsen. Mezi těmi, kteří museli balit, byli například Jack Holder, Dan Bewley, nebo Leon Madsen, letošní Praha naprosto nevyšla Tai Woffindenovi. Trojnásobný exmistr světa skončil poslední s jediným bodem na kontě. Zklamání bylo cítit i z početných německých fanoušků. Kai Huckenbeck si zapsal pouhé dva body a zatím nejhorší letošní výkon v Grand Prix. O málo lépe na tom byli naši. Jan Kvěch končil závod se třemi body a na divokou kartu startující Václav Milík o jeden více, což pochopitelně na semifinále nestačí. Našim nelze vytknout bojovnost a nasazení, ale soupeři byli tentokrát lepší.

Hned první semifinálová jízda začala nepříjemně pro Andrzeje Lebeděva, který najel do pásky a musel ven. Martin Vaculík pak v opakované jízdě nedal rivalům nejmenší šanci, Robert Lambert po mizerném startu marně honil Kuberu. Ve druhém semifinále šli hned od startu do vedení mistr a vicemistr světa. Lindgren se na sice Zmarzlika dotahoval, ale zjevně nechtěl riskovat jistý postup ze druhého místa za lepší výběr startovní pozice. Michelsen s Frickem tak zůstali na štítě.

Ve finále nejlépe odstartoval Martin Vaculík, dění za svými zády nepotřeboval sledovat a za nadšených ovací se tak potřetí za sebou stal králem pražské Markéty. V boji o druhou příčku nejprve oba Poláci využili místa, které jim nechal Lindgren po startu. Čerstvý švédský šampion ale potvrdil, že se vrací do formy, rychle se vypořádal s Kuberou a ve třetím kolem předjel venkem i Zmarzlika a dojel si tak pro cenné druhé místo.

1. Martin Vaculík, Slovensko (2,3,3,3,3,3,3) 20 20
2. Fredrik Lindgren, Švédsko (0,2,2,3,3,2,2) 14 18
3. Bartosz Zmarzlik Polsko (3,3,3,1,3,3,1) 17 16
4. Dominik Kubera, Polsko (1,2,0,3,3,2,0) 11 14
5. Robert Lambert, Velká Británie (2,3,2,2,2,1) 12 12
6. Mikkel Michelsen, Dánsko (2,1,3,2,0,1) 9 11
7. Max Fricke, Austrálie (3,2,3,3,2,0) 13 10
8. Andrzej Lebeděvs, Lotyšsko (3,3,1,0,1,T) 8 9
9. Szymon Woźniak, Polsko (2,0,2,1,2) 7 8
10. Leon Madsen, Dánsko (3,1,0,0,2) 6 7
11. Jack Holder, Austrálie (0,1,2,2,1) 6 6
12. Daniel Bewley, Velká Británie (1,2,0,1,1) 5 5
13. Václav Milík, Česko (1,0,1,2,0) 4 4
14. Jan Kvěch, Česko (0,1,1,0,1) 3 3

15. Kai Huckenbeck, Německo (1,0,1,0,0) 2 2
16. Tai Woffinden, Velká Británie (0,0,0,1,0) 1 1
17. Adam Bubba Bednář, Česko
18. Daniel Klíma, Česko

( Text: Zdeněk Flajšhanz )