FIM Speedway Grand Prix ( Vojens 16.09. 2023)

Madsen vyhrál domácí Grand Prix, Zmarzlik vyloučen
Blízko obhajoby titulu mistra světa byl opřed dánskou Grand Prix vedoucí muž seriálu Bartosz Zmarzlik. Pohodlný čtyřiadvacetibodový náskok naplňoval optimizmem nejen jeho samého, ale i polské fanoušky a novináře. Místo chystaných oslavy čtvrtého titulu světového šampiona však přišla studená sprcha a lídr šampionátu byl diskvalifikován ještě před startem. Důvodem byla neschválená kombinéza bez loga sponzorů, v níž Polák absolvoval trénink. Nic platné nebyly omluvy, nářky, ani vysvětlování, za start svého klubového kolegy se přimlouval i druhý v pořadí Fredrik Lindgren. Dánská GP ve Vojensu se odbyla bez dosavadního suveréna letošního ročníku.
Absence Zmarzika, místo něhož nastoupil domácí náhradník Mads Hansen, znamenala další významný škrt ve startovní listině, ze které už zranění vyřadila trojici Woffinden, Janowski, Thomsen. I díky tomu se ve Vojens představil z místa druhého rezervisty seriálu náš Jan Kvěch. Svoje druhé letošní vystoupení v GP si určitě sám představoval trochu lépe. Ačkoliv sváděl na dráze tuhé souboje s nejlepšími, výsledné dva body nezavdávají velký důvod ke spokojenosti. Jde ale hlavně o získávání zkušeností mezi plošinářskou elitou, stále je velmi reálná šance, že po pátém místě v Challenge se kvalifikuje jako stálý účastník. K tomu je ovšem potřeba, aby v první šestce zůstaly alespoň dva jezdci z tria Vaculík, Doyle, Lambert. Právě na ně se vedle našeho reprezentanta upíraly naděje českých fanoušků. První špatná zpráva však přišla hned ve druhé sérii. Jason Doyle opustil dráhu po pádu v sanitce a na startu se už více neobjevil. Jediný bod za šestnácté místo Australanovým ambicím příliš nepomohl, šestou pozici má ale stále na dostřel. O trochu lépe dopadl Martin Vaculík, ale ani on nebude na letošní Vojens vzpomínat v nejlepším. Hvězdný Slovák bojující o vysněnou medaili ze světového šampionátu jednotlivců válčil o semifinále do poslední rozjížďky. Tam ale pád zhatil veškeré naděje a Martin skončil závod se šesti body na devátém místě jako první nepostupující. O poznání lépe si vedl Angličan Lambert, který byl se třinácti body nejúspěšnějším jezdcem základní části. V semifinále se pak po zaváhání domácího Michelsena protáhl na druhé postupové místo a mohl se připravovat na finálovou jízdu. V ní se sice po slabším startu už ale jen mohl dívat na záda svých soupeřů, bodový příděl za celkové čtvrté místo ale znamenal poskok do elitní šestky.
Po Zmarzlikově diskvalifikaci bylo pochopitelně hlavní otázkou dne, jak s nabídnutou šancí naloží druhý v pořadí Lindgren. Ten se svému sokovi v případě vítězství mohl před závěrečným závodem v Toruni přiblížit až na pouhé čtyři body. Švéd bez větších komplikací prošel základní částí a už semifinálovým vítězstvím se dostal na dohled vedoucí příčky. Ve finále velice dobře odstartoval, avšak v posledním kole podlehl útokům domácího Leona Madsena. Fanoušci tak mohli začít slavit triumf svého krajana, kterého výhra přiblížila na pouhé dva body první šestce.
Závěrečný podnik v Toruni tak bude napínavý na všech frontách. V boji o mistra světa už držel Zmarzlik pohár šampiona v podstatě v ruce. Nyní vede před Lindgrenem o pouhých šest bodů, což značí, že celkový triumf mu nezaručí ani finálová účast, tedy pokud bude zároveň na startovním roštu i jeho hlavní soupeř. Je otázka, jak psychicky zvládne obrovský tlak, pod kterým se chtě nechtě na domácí půdě dozajista ocitne. Naproti tomu Lindgren má stříbrnou medaili, což je jeho nejlepší výsledek v historii GP, v podstatě jistou. Na rozdíl od Zmarzlika tak může závodit v pohodě a klidu, protože vše navíc by byl jen nečekaný zisk. Velká bitva bude také o třetí příčku, kde jsou šance Vaculíka a Jacka Holdera zcela vyrovnané. Za nimi je pak větší ztráta, ale trio Bewley – Lambert – Madsen dělí na pátém až sedmém místě pouhé tři body, o dalších sedm čeká za nimi na příležitost Jason Doyle. Velké finále v Motoareně v Toruni tak slibuje více než důstojné a dramatické vyvrcholení sezóny.

výsledky Grand Prix Dánska ve Vojens:
1. Leon Madsen, DK 3 2 3 2 0 2 3 15
2. Fredrik Lindgren, S 2 2 1 3 3 3 2 16
3. Jack Holder, AUS 3 3 1 2 3 3 1 16
4. Robert Lambert, GB 3 2 2 3 3 2 0 15
5. Dan Bewley, GB 2 3 3 0 3 1 12
6. Mikkel Michelsen, DK 3 3 0 2 2 1 11
7. Mads Hansen, DK 1 3 2 2 2 0 10
8. Max Fricke, AUS 1 0 3 3 X E 7
9. Martin Vaculík, SK 2 0 3 1 X 6
10. Kim Nilsson, S 1 1 1 1 2 6
11. Rasmus Jensen, DK 0 1 L 3 1 5
12. Kai Huckenbeck, D 1 1 2 0 1 5
13. Patryk Dudek, PL 0 0 1 0 2 3
14. Benjamin Basso, DK 2 0 1 3
15. Andźej Lebeděv, LV 0 2 X 1 X 3
16. Jason Doyle, AUS 2 X 2
17. Jan Kvěch, CZ F 1 0 1 0 2

 

průběžné pořadí MS před posledním závodem
1. Bartosz Zmarzlik, PL 138
2. Fredrik Lindgren, S 132
3. Martin Vaculík, SK 113
4. Jack Holder, AUS 113
5. Dan Bewley, GB 99
6. Robert Lambert, GB 97
7. LeonMadsen, DK 95
8. Jason Doyle, AUS 88
9. Max Fricke AUS 74
10. Tai Woffinden, GB 64
11. Patryk Dudek, PL 62
12. Mikkel Michelsen, DK 53
13. Kim Nilsson, S 43
14. Maciej Janowski, PL 43
15. Anders Thomsen, DK 36

 

( Text: Zdeněk Flajšhanz )