FIM Speedway Grand Prix (Vojens 11.09. 2021)

Boj dua Bartosz Zmarzlik – Artem Laguta o celkové vedení v tabulce světového šampionátu byl průvodním znakem dánské Grand Prix. Devátý díl prestižního seriálu, který se po roční koronavirové přestávce vrátil do Vojensu, přinesl strhující souboj o průběžné vedení i hororový pád Fredrika Lindgrena v semifinále.

Úvod závodu vyšel lépe ruskému jezdci. Zatímco Laguta své první jízdy vyhrál zcela suverénně a Poláka odvedl v osmé rozjížďce, Zmarzlik musel o bodový příděl přibližující semifinále tvrdě bojovat. V dalším průběhu bojů už ale byl suverénní, body naopak ztratil jeho rival Laguta Velmi dobře si ve velice vyrovnané základní části vedl i Angličan Lambert a v úvodu také domácí duo Madsen – Michelsen. Ti ale ke zklamání plných ochozů v dalším průběhu hodně polevili. Především prvně jmenovaný si semifinálovou účast musel doslova vydřít až v závěrečné rozjížďce základního rozpisu.

V prvním semifinále zvítězil Zmarzlik před Sajfutdinovem. Robert Lambert, který ve Vojensu předvedl svůj nejlepší výkon v letošním ročníku Grand Prix, tak musel balit stejně jako domácí Dán Leon Madsen. Druhé semifinále vyhrál Artem Laguta před Tai Woffinden. Ale po hrůzostrašné havárii Fredrika Lindgrena bylo vše toto druhořadé. Lindgren, třetí jezdec průběžného pořadí, byl po nezaviněné kolizi s Mikkelem Michelsenem vyhozen ze sedla na řídítka a nekontrolovaně v plné rychlosti prorazil úvodní zkosený díl nafukovací bariéry. Jako zázrak působila už skutečnost, že sám vstal, večer pak ještě stačil na sociálních sítích z nemocnice děkovat svému andělu strážnému a přidat, že je sice hodně potlučený, ale bez zlomenin.

Ve finále nejlépe odstartoval Laguta, rychle se vzdálil svým pronásledovatelům a nikým noehrožován vyhrál letošní dánskou Grand Prix. Zmarzlik naopak musel ještě zápolit o druhou příčku se Sajfutdinovem. Artem Laguta se tímto vítězstvím probojoval o jediný bod do čela průběžného pořadí světového šampionátu. Závěrečné dva závody v polské Toruni na počátku října tak slibují mimořádně dramatickou bitvu o titul mistra světa, stejně otevřený zůstává i boj o bronzovou medaili

Výsledky Grand Prix Dánska ve Vojensu, 11.9.2021:

1. Artem Laguta, RUS 12 + 3 + 3 2. Bartosz Zmarzlik, PL 13 + 3 + 2 3. Emil Sayfutdinov, RUS 11 + 2 + 1 4. Tai Woffinden, GB 10 + 2 + 0 5. Robert Lambert, GB 10 + 1 6. Fredrik Lindgren, S 8 + 1 7. Leon Madsen, DK 8 + 0 8. Mikkel Michelsen, DK 11 + 0 9. Martin Vaculik, SK 7 10. Max Fricke, AUS 7 11. Jason Doyle, AUS 6 12. Matej Zagar, SLO 5 13. Maciej Janowski, PL 5 14. Anders Thomsen, DK 5 15. Oliver Berntzon, S 1 16. Krzysztof Kasprzak, PL 1

Průběžné pořadí MS po devíti závodech:

1. Artem Laguta 158

2. Bartosz Zmarzlik 157

3. Emil Sajfutdinov 121

4. Fredrik Lindgren 119

5. Tai Woffinden 96

6. Maciej Janowski 95

7. Leon Madsen 82

8. Max Fricke 77

9. Jason Doyle 74

10. Anders Thomsen 63

( Text: Zdeněk Flajšhanz )