FIM Speedway Grand Prix (Mallila 14.08. 2021)

Zmarzlikovo vzpamatování v Målille

Odjet turnaj v Målille, proslulé deštěm, bylo pod velkým otazníkem. Před soutěží velmi intenzivně pršelo. Počasí se nezkazilo prakticky až do plánovaného začátku zápolení. Ředitel trati Grand Prix Phill Morris však ujistil, že pořadatelé si s výzvou poradí a trať zvládnou připravit. Vysvětlil také, že v takovém počasí by bylo špatné nasadit plachtu. Jak bylo avizováno, soutěž začala s půlhodinovým zpožděním – v 19:30.

V této době byl stav povrchu opravdu dobrý. Trať byla příznivá pro bezpečnou soutěž, i když „nástřel“ inkasovaný hráči byl opravdu tvrdý. Soutěž odstartoval fantastickým vstupem Dominika Kubery, který bez problémů vyhrál „trojku“. První série startů nebyla příznivá pro ostatní bíločervené, kteří v ní zaznamenali poslední pozice. Bartosz Zmarzlik, který chyboval hned po startu, byl šokujícím způsobem daleko za ostatními, posunul se na širokou část trati a zahrabal se do „bláta“. Ztráty se soupeři se mu později nepodařilo dohnat. Ve svém dalším závodě však mistr světa nevypadal jako z prvního vydání. Po fantastickém startu se rychle posunul do sebevědomého vedení v závodě.

Jak soutěž postupovala, podmínky na trati se začaly docela měnit. Jev – samozřejmě – patrný při turnajích hraných po předchozích deštích a nestandardní přípravě povrchu. Vnější část oválu, která byla nepříznivá pro nabírání rychlosti, začala umožňovat projíždění těch nejlepších cest. Na druhou stranu útoky u krajnice, používané škvárovými jezdci v úvodní fázi soutěže, se staly neúčinnými.

Ve dvanácté části večera se utkali tři nejlepší z celkové klasifikace série. V něm Artem Laguta využil čtvrtého pole k vítězství v důležitém závodě. Po výborném startu z pásků se rychle probil na širokou část trati a vyjel z celého pole. Bartosz Zmarzlik trochu zaspal a na trase nebyla vidět žádná rychlost. Nakonec skončil třetí, za ním Leon Madsen. Situace mistra světa byla komplikovaná, protože po třech sériích měl jen čtyři “oči”.

Ve čtrnáctém závodě se pod páskou postavili společně tři Poláci – Dominik Kubera, Bartosz Zmarzlik, Maciej Janowski. Jason Doyle doplnil čtveřici ze žlutého pole. Australan využil variability podmínek na trati a dojel si do cíle pro nezpochybnitelné vítězství. Zlepšení dispozice bylo patrné u Janowského, který v tomto závodě dokázal opět porazit Zmarzlika.

Po sedmnácté jízdě si postup do semifinálové fáze zajistil první z bílo-červených Maciej Janowski. “Magic” v poslední sérii startů byl již dokonale sladěn s tratí, na které denně reprezentuje místní Dackarnu. O chvíli později byl Dominik Kubera velmi blízko postupu do semifinále. Po skvělém začátku vedl náš reprezentant tři a půl kola. Nepodařilo se mu však zastavit pekelně zrychleného Artioma Lagutu, který se na něj dlouho snažil útočit ze všech možných stran.

V dalším závodě jel Bartosz Zmarzlik „o všechno“. Pouhé tři body mu zaručovaly postup. Po startu se Polák posunul do šířky a v prvním kole rychle sekl na vnitřní straně a projel mezi Frickem a Kasprzakem. Zmarzlik se ujal vedení, kterého se až do konce závodu nevzdal a udělal tak radost svým fanouškům.

V první semifinálové jízdě Bartek dokázal něco úžasného. Celou dobu jel po široké části trati a nabíral na rychlosti stále více. Nakonec byl tak rozjetý, že se mu podařilo těsně vedle gangu předjet Artema Lagutu, což bylo dříve toho večera nedosažitelné. Poměrně pozdě, ale přesto včas, se mistr světa sžil se svým vybavením a tratí ve Skrotfrag Areně.

Během dvaadvacátého závodu předvedli fenomenální boj o vítězství Jason Doyle a Fredrik Lindgren. Zpočátku byl ve vedení Švéd, ale doslova každou chvíli se na prvních dvou místech promíchal. Nakonec se prosadil zkušený Australan. Celou soutěž zezadu sledoval Maciej Janowski, který neměl dostatečnou rychlost, aby se do urputného boje zapojil. Lindgren, Laguta, Doyle a Zmarzlik byli ve finále.

Jason Doyle neustál tlak v nejdůležitější jízdě. Australan to nervózně nezvládl a trefil pásku. V opakování zůstal na startu Artiom Laguta, čehož Bartosz Zmarzlik opatrně využil. Mistr světa se rozmáchl a zahnal další dva finalisty. Je úžasné, jak se Polák po nepříliš úspěšné hlavní části zápasu znovu narodil. Jde o další triumf oblíbené „F-16“, díky kterému si upevňuje pozici lídra tabulky!

Výsledky:

1. Bartosz Zmarzlik, PL (0,3,1,1,3,3,3) 14
2. Artem Laguta, RUS (2,3,3,3,3,2,2) 18
3. Fredrik Lindgren, S (3,3,2,3,2,2,1) 16
4. Jason Doyle, AUS (2,2,3,3,2,3,T) 15
5. Emil Sajfutdinov, RUS (1,2,3,2,1,1) 10
6. Maciej Janowski, PL (1,1,2,2,3,1) 10
7. Dominik Kubera, PL (3,0,2,0,2,0) 7
8. Anders Thomsen, DK (3,2,2,0,0,0) 7
9. Max Fricke, AUS (1,3,0,1,2) 7
10. Tai Woffinden, GB (3,1,1,2,0) 7
11. Robert Lambert, GB (2,0,3,D,0) 5
12. Oliver Berntzon, S (1,2,1,0,1) 5
13. Matej Žagar, SLO (0,0,0,3,1) 4
14. Leon Madsen, DK (D,0,0,1,3) 4
15. Krzysztof Kasprzak, PL (0,1,0,2,1) 4
16. Pontus Aspgren, S (2,1,1,T,0) 4
17. Kim Nilsson, S (1) 1
18. Joel Andersson, S ns

( Text: Zdeněk Flajšhanz )