FIM Ice Speedway World Championship – Final 2 (Inzell 24.03. 2024)

První dvojzávod mistrovství světa na ledové ploché dráze ohlásil závěr sezóny, kterou určitě nemohou borci na ohřebovaných speciálech považovat za nejšťastnější. Pomineme-li Rusko, jež je díky sportovní diplomacii mimo hru, pár závodů se odbylo pouze na severu Švédska a Finska. V centrální části Evropy neumožnily přírodní podmínky v tomto roce nic. Zrušit museli pořadatelé i konání tradičního závodu v rakouském Weißenbachu, zasazeném vysoko mezi alpskými velikány.  Výjimkou tak zůstal jen evropský šampionát na umělé dráze, který hostil polský Sanok.

Zatímco pětice loni nejúspěšnějších měla finálovou sérii garantovanou, o další místa se bojovalo v lednové kvalifikaci ve švédském Örnsköldsviku. Náš reprezentant Andrej Diviš tu skončil těsně za postupovou osmičkou. Situaci ale zachránila divoká karta udělovaná pořádající FIM, takže nepomucký univerzál mohl naskočit do seriálu a místo náhradníků přenechat lokálním borcům. Se stejnou shovívavostí mohl těžko počítat druhý náš zástupce Martin Běhal, který skončil šestnáctý bez bodového zisku.

Při už zmiňované neúčastí Rusů se podstatně rozšířil a vyrovnal okruh favoritů bojujících o nejvyšší pocty. Vyrovnanosti navíc nahrála i skutečnost, že suverén posledních dvou ročníků Martin Haarahiltunen se hned na začátku sezóny zranil, nestihl odjet jediný závod a před ouverturou v Inzellu si sotva zatrénoval. Ještě hůře na tom byl jeho krajan Nicklas Svensson, ten se díky zranění letošní zimu na oválech neobjevil vůbec.

Oba dva byla vyprodaná Max Aicher Arena v Inzellu svědkem zajímavých, vyrovnaných a dramatických jízd s řadou mezních situací. Už v tréninku si zranil rameno domácí Luca Bauer, v sobotu dopadl ještě hůře další místní matador Hans Weber. Ten byl po kolizi s Huuskem dlouho ošetřován na dráze, nakonec skončil s několika zlomenými žebry v nemocnici v Traunsteinu. Náladu domácím fanouškům však na závěr výrazně zvedl další Bavorák Max Niedermaier, který letos prokazuje obrovské zlepšení. Velmi dobré výkony mu zabezpečily účast ve finále čtyř nejlepších, kde na cílové pásce porazil obhájce titulu Haarahiltunena. Dal si tak ten nejlepší dárek k šestatřicátým narozeninám, které právě v sobotu v sobotu slavil. Třetí skončil nováček mistrovství světa, Fin Heikki Huusko, který odsunul pod stupně vítězů svého o generaci staršího krajana Ala–Riihimäkiho. Divoký seveřan jezdící často na hranici rizika si ale vše dokonale vynahradil v neděli, kdy se na startu finále sešla navlas stejná čtveřice, jako o den dříve. Ala–Riihimäki tentokrát nedal soupeřům šanci a zajistil si pro mnohé překvapivý triumf v závodě ledařské GP. Umístění na dalších pozicích na stupních vítězů zkopírovala předchozí den, takže na domácího Niedermaiera tentokrát zbyla nevděčná čtvrtá pozice. Těsně před branami finále skončil čerstvý mistr Evropy Franz Zorn. Populární Rakušan, u něhož v roli mechanika šroubuje i český ledař David Lizák, poopravil svůj sobotní výkon, ale pro cestu mezi nejlepší kvartet mu chyběl jediný bodík.

Martina Haarahiltunena poslal součet dvou druhých míst ze soboty i neděle do pozice lídra celkové kvalifikace, z níž půjde do dvou závěrečných podniků šampionátu v holandském Heerenveenu. Nic ale nemá jisté, trojice jeho pronásledovatelů z finálových jízd je v těsném závěsu, což slibuje hodně dramatický boj o titul. Náš jediný zástupce Andrej Diviš vybojoval oba dva dny po třech bodech a celkově mu zatím patří třinácté místo.

 

       výsledky ze soboty:

 1. Max Niedermaier, D
 2. Martin Haarahiltunen, S
 3. Heikki Huusko, SF
 4. Aki Ala–Riihimäki, SF
 5. Jimmy Hörnell Lidfalk, S
 6. Markus Jell, D
 7. Andrej Diviš, CZ

 

      výsledky z neděle:

 1. Aki Ala–Riihimäki, SF
 2. Martin Haarahiltunen, S
 3. Heikki Huusko, SF
 4. Max Niedermaier, D
 5. Franz Zorn, A
 6. Stefan Svensson, S
 7. Andrej Diviš, CZ

 

       průběžná klasifikace MS:

 1. Martin Haarahiltunen, S 36
 2. Aki Ala–Riihimäki, SF 34
 3. Max Niedermaier, D 34
 4. Heikki Huusko, SF 32
 5. Franz Zorn, A 21
 6. Andrej Diviš, CZ   8

( Text: Zdeněk Flajšhanz )