FIM Ice Speedway World Championship-Final1 (Inzell 18.03. 2023)

Jako návrat ke starým dobrým časům vypadal boj o letošního mistra světa na ledové ploché dráze. Po mnoha létech se rozhodovalo o zisku titulu v jediném dvoudenním klání. Důvodem byla absence pořadatelů jednak z důvodu protiruských sankcí a také odřeknutí závěrečného závodu v holandském Heerenveenu, kde se pořadatelé zalekli vysokých cen energií a tradiční třídenní klání spojené ještě s Pohárem Roelofa Thijse zrušili. O novém šampionovi se tak rozhodlo v polovině března v bavorské Max Aicher Areně v Inzellu.

Plochá dráha se do haly v Inzellu vrátila po dlouhých čtyřech létech přestávky způsobené pandemií koronaviru, či následnými zákazy. Světovému finále předcházel páteční rozlučkový závod domácí legendy Günthera Bauera. Ten se po dvou odřeknutích letos konečně dočkal a díky jeho pozvánce mohli diváci v sedle ohřebovaných speciálů znovu vidět takové legendy, jakými jsou třeba Per – Olof Serenius, Jarmo Hirvasoja, nebo Antonín a Jan Klatovští. Vítězem závodu, kde nešlo až tak o výsledek, ale přesto byli diváci svědky skvělých ledařských okamžiků, se stal Švéd Stefan Svensson před Güntherovým synem Lucou Bauerem.

Favority světového šampionátu byli při neúčasti Rusů především obhájce titulu Martin Haarahiltunen a domácí Hans Weber. Počítat se muselo i s dvojicí nestárnoucích Rakušanů Franz Zorn a Harald Simon, nebo švédským rodinným duem otce a syna Svenssonových. Vysoko mířil i náš Lukáš Hutla. Přeloučský jezdec toužil vylepšit své loňské čtvrté místo, ale nakonec prožil víkend, na který by rád co nejraději zapomněl, protože výsledné třinácté místo sám bral jako velký neúspěch. O jedinou příčku před ním skončil druhý český zástupce Andrej Diviš

Z boje o titul mistra světa vypadl jako první z favoritů domácí oblíbenec Hans Weber, jemuž se vrátilo ne zcela zhojené zranění, a po dvou jízdách smutně opustil bojiště už v sobotu. Medailové sny se v sobotu rozplynuly i u mladšího z rodiny Svenssonů, Nicklase. Ze sedmé příčky bylo k boji o stupínky už hodně daleko. Velmi dobře se naopak držel mladý Luca Bauer, který byl po prvním dni druhý před Simonem a Zornem. To vše za zády neporaženého Martina Haarahiltunena, který dokazoval, že to s obhajobou titulu myslí více, než váže. Protože stejný výkon zopakoval i druhý den, největší drama se odehrálo v boji o druhou příčku. Luca Bauer nepostoupil do finálové jízdy, takže jeho medailové naděje se posunuly jen do teoretické roviny. Franz Zorn si pak druhým místem za suverénním Haarahiltunenem dojel pro druhou stříbrnou medaili v mistrovství světa jednotlivců. Po dlouhých dvaceti třech létech. Z bronzu se pak radoval Harald Simon, pro kterého to byla první medaile z individuálního šampionátu v životě.

Inzell, světové finále, 18. – 19.3.2023 první bodování je dle systému GP, druhé body vyjeté v rozjížďkách

1. Martin Haarahiltunen, S 40 15 + 15
2. Franz Zorn, A 32 14 + 13
3. Harald Simon, A 32 12 + 11
4. Luca Bauer, D/I 30 13 + 11
5. Niclas Svensson, S 24 8 + 12
6. Markus Jell, D 22 10 + 9
7. Stefan Svensson, S 21 11 + 8
8. Mats Järf, SF 19 8 + 9
9. Jimmy Olsen, S 15 7 + 7
10. Jo Saetre, N 13 6 + 5
11. Max Koivula, SF 12 3 + 7
12. Andrej Diviš, CZ 9 4 + 2
13. Lukáš Hutla, CZ 9 4 + 4
14. Bennedikt Monn, D 6 1 + 5
15. Franz Mayerbüchler, D 4 1 + 1
16. Hans Weber, D 3 2 + ns
17. Sebastian Reitsma, NL 1 0 + 1
18. Max Niedermaier, D 0 1 + ns

( Text: Zdeněk Flajšhanz )