Extraliga družstev (Praha 16.04. 2024)

Na promrzlé Markétě začala letošní Extraliga družstev. Stejně jako v loňském konečném účtování se v Praze radovali pardubičtí. Tady ale podobnost pomalu končí, protože letošní ročník přinesl několik novinek. Tou nejvýraznější je návrat slovenské Žarnovice. Ta vystřídala spojení Liberec/Gniezno, které koncem loňského roku už fungovalo spíše ze setrvačnosti. Žarnovica je ale zcela jiná úroveň. Na Slovensku se především díky skvělým výsledkům a následné popularitě Martina Vaculíka výrazně zvedl zájem i povědomí o plochodrážním sportu. Spolu s neúnavnou prací žarnovického vedení to přineslo takové množství sponzorů, že za východní hranicí mohou postavit družstvo, které se rázem zařadilo k největším adeptům v boji o extraligový trůn. Problémem se ukázalo místo juniora, protože Filip Kasan těsně nesplňoval dolní hranici věkového limitu. Řešením byla výjimka pro jednoho z posledních rakouských plochodrážních mohykánů Sebastina Kösslera. Hvězdou první velikosti byl pak exmistr světa Artjom Laguta. Rus, kterému polský pas umožňuje starty za Wroclaw, ne už tak možnost bojovat o světové prvenství v Grand Prix.

Domácí vyrazili do boje o Extraligové body s ryze českou sestavou, ve které oproti posledním létům chyběly hned dvě opory. Josef Franc se už s klasickou plochou dráhou pomalu loučí, více se věnuje roli mentora mechanika u Jana Kvěcha a plánuje pouze účast v dlouhodrážní Grand Prix. Mnohem překvapivější je pro příznivce levých zatáček ztráta Petra Chlupáče, který v necelých dvaadvaceti létech v zimě nečekaně ukončil závodní kariéru. Do týmu se naopak vrátil kopřivnický Jan Macek

Obhájce z Pardubic neměl důvod k nijakým změnám. Tahouny Milíka s Lebeděvem doplňuje spolehlivý Hynek Štichauer, čím dál více o sobě dávají vědět i draví junioři.

Trochu komplikovaněji skládal sestavu slánský manažer Milan Mach. Eduard Krčmář jel svůj první letošní závod a ještě větší komplikací byla nemoc Jakuba Jamróga. Toho na poslední chvíli nahradil velezkušený Walasek, další Polák Oskar Polis je poslední dobou slánskou jistotou.

Od úvodní série se o vedení přetahovali Pardubce se Žarnovicou. O třetí místo bojovalo Slaný s domácími, kteří litovali hlavně pádu Jana Kvěcha, Slanému zase nepomohla nečekaná nula Walaska. Ve druhé sérii slánští dvěma výhrami a druhým místem Krčmáře odskočili domácím, kde větší bodový příděl připisoval pouze mladičký Adam Bednář. Boj mezi vedoucími celky vyzníval nadále o jediný bod pro Slováky, ale to už neplatilo hned po další sérii. Pardubičtí srovnali bodový krok a Slaný se držel nadále v dostřelu. Devítibodová ztráta dávala posledním Pražanům možnost žolíka. Volba padla na nejzkušenějšího z nich, Jana Kvěcha. Tomu se ale třináctá jízda ani trochu nepovedla. Po špatném startu se sice ještě během prvního kola dostal před Štichauera, ale vzápětí se po jeho ataku spadl ve vedení jezdící Slovák Jakub Valkovič. Místo dvojitého bodového přídělu vyloučení, nula a další ztráta. Zcela opačně si počínali Pardubice, kde Milík, Štichauer i Lebeděv vyhráli svoje rozjížďky, takže do závěrečné série nastupovali Východočeši s dvoubodovým náskokem. Ten ještě narostl poté, co Matouš Kameník přivezl nečekané tři body a vítězství obhájců titulu zpečetil svoji další výhrou kapitán Václav Milík v devatenácté jízdě. Ta závěrečná už sice nemohla dané pořadí změnit, ale přesto patří k těm, které si všichni dlouho pamatují. Šestnáctiletý supertalent Adam Bednář vodil přes tři kola dotírající hvězdné duo Lebeděv – Laguta, které mu dýchalo na záda. V nájezdu do posledního se pod něho dostal Andrzej Lebeděv a otevřel si tak cestu ke kompletnímu bodovému zisku. Adam Bednář pak v poslední zatáčce spadl po souboji s Lagutou. Přesto zaslouží velké uznání za způsob, jaký se postavil největším hvězdám současného plochodrážního světa, nejnapínavější jízdu večera „udělal“ právě on.

 

1. AMK ZP Pardubice 39
Václav Mílík 2 3 2 3 3 13
Andrzej Lebeděvs, LAT 3 3 3 3 3 15
Matouš Kameník E – 1 – 3 4
Hynek Štichauer 2 1 1 3 0 7
Jan Jeníček E 0 0
 
2. SC Dynamax Žarnovica 34
Sebastian Kössler, A 3 0 0 0 1 4
Martin Vaculík 3 2 3 2 2 12
Artjom Laguta, RUS (PZM) 3 2 3 3 2 13
Jakub Valkovič 1 1 0 2 1 5
 
3. AK Slaný 26
Oskar Polis, PL 2 3 2 1 3 11
Grzegorz Walasek, PL 0 3 2 1 0 6
Eduard Krčmář 1 2 2 2 1 8
Bruno Belan F 0 – 1 0 1
Matěj Frýza 0 0
 
4. AK Markéta Praha 20
Jan Kvěch F 1 3 U* 2 2 8
Jaroslav Vaníček – 0 – E 0
Daniel Klíma 1 1 1 – 1 1 5
Jan Macek 0 – 1 – 1
Adam Bubba Bednář 2 2 0 2 F 6

( Text: Zdeněk Flajšhanz )