Czech Republic FIM Speedway Grand Prix (Praha16.07. 2021)

Janowski vítězem úvodního závodu Grand Prix v Praze

Polák Maciej Janowski vyhrál dramatickou úvodní Grand Prix na pražské Markétě a stal se prvním lídrem seriálu Speedway Grand Prix. Druhé místo vybojoval Rus Emil Sajfutdinov a na nejnižším stupínku vítězů stanul Brit Tai Woffinden. Zajímavý závod byl i velmi dobrou pozvánkou na druhé, sobotní kolo cyklu GP na stejném místě, které rovněž slibuje velmi napínavé a dramatické okamžiky. Početný tábor polských fandů si jen těžko mohl přát lepší úvod seriálu. Nejen, že zvítězil Maciej Janowski, ale samotný závod dal ráznou odpověď hlasům některých pochybovačů, že na Markétě se téměř nepředjíždí a závody postrádají napětí. Páteční večer byli diváci svědky napínavého závodu s velkým množstvím nádherných soubojů i předjetí.

Poněkud zklamaní mohou být fanoušci jen Bartosze Zmarzlika, kterému se nepodařilo zopakovat výkon Tai Woffindena a Grega Hancocka, kteří v Praze vyhráli třikrát za sebou. Aktuální mistr světa skončil šestý. Velmi nepovedený návrat do série předvedl bývalý vicemistr světa Krzysztof Kasprzak, který soutěž dokončil na šestnácté pozici. KK v rozhovoru po úvodní fázi řekl, že v důsledku pádu ve druhé sérii startů přišel o svůj nejlepší motor a zítra by to mělo být lepší. Fredrik Lindgren dokázal, že stále patří k adeptům na nejvyšší příčky a dokázal postoupit do finále. Tam bohužel jeho představení rychle skončilo dotekem startovní pásky a následným vyloučením.

Letošní debutanti jako pravidelní účastníci série měli neúspěšnou soutěž. Ani jednomu ze tří nováčků se nepodařilo postoupit mezi nejlepší osmičku. Anders Thomsen a Olivier Berntzon dnes nebyli v nejlepší pozici, čemuž odpovídá i jejich bodování a umístění na konci soutěže. Císaři Robert Lambert se prezentoval o něco lépe a k postupu do semifinále byl blízko. Dobře natěšeni mohou být i ruští fanoušci Emil Sajfutdinov i Artem Laguta se na pražském oválu cítili jako ryba ve vodě a první jmenovaný byl vítězem základní části, ve finále ale nakonec podlehl dnes nejrychlejšímu Macieji Janowskému. Zcela jiné emoce provázejí fanoušky protinožců, protože Jason Doyle dnes nebyl tím borcem, na kterého jsme byli zvyklí, a balil už po pěti jízdách. O něco lépe si vedl Doylův krajan Max Fricke, sítem semifinále ale neprošel. Finalisté z uplynulých dvou sezón – Martin Vaculík a Leon Madsen zajeli za očekáváním. Slovák se v první části soutěže nemohl ocitnout na pražském oválu, a když našel správný převod, bylo pozdě a soutěž dokončil na 9. místě. Naopak Dán. Soutěž odstartoval na jedničku a vyhrál své první dvě jízdy, pak byl pomalejší a pomalejší. Solidním debutem mezi nejvyšší světovou elitou si prošel devatenáctiletý domácí talent Jan Kvěch. Čtyři body vybojované v této konkurenci nejsou vůbec špatným výsledkem a dávají mladému jezdci velký příslib do dnů a let budoucích