71. Zlatá přilba města Pardubic (Pardubice 06.10. 2019)

Zlatá přilba

Sedmdesátá první Zlatá přilba měla být jako tradičně vyvrcholením pardubického plochodrážního supervíkendu, ale počasí tentokrát rozhodlo jinak. Vzhledem k sobotnímu trvalému dešti byli pořadatelé nakonec nuceni s těžkým srdcem odvolat tradiční juniorský závod o Zlatou stuhu, přesunout ho na pozdější termín (19. října) a ponechat jen nedělní Zlatou přilbu.

V té triumfoval exmistr světa Jason Doyle a stal se po Leighu Adamsovi druhým Australanem v historii, který dokázal obhájit svoje vítězství v nejstarším plochodrážním závodě na světě. Doyle patřil od počátku do okruhu největších favoritů a byl suverénem letošního ročníku. Nikterak ho nerozhodilo ani vyloučení ve druhé jízdě čtvrtfinálové skupiny, protože následně si k prvnímu vítězství druhou příčkou zajistil pohodlnou účast v semifinále. Šlo o jediný okamžik nedělního odpoledne, kdy se v cíli jízdy podíval někomu ze soupeřů na záda, v daném momentu Antonio Lindbäckovi. Dvě semifinálová vítězství pak znamenala suverénní postup do boje o nejvyšší métu. Ani ve finálové jízdě nedal Doyle nikomu ze soupeřů nejmenší šanci a právem se pak mohl v Pardubicích radovat podruhé za sebou. Druhou příčku za jeho zády obsadil Lotyš Andrzej Lebeděvs, který za sebou nechal řadu zvučných jmen ze seriálu Grand Prix počínaje Patrykem Dudkem, na něhož zbylo třetí místo. Drobný Polák měl poté, co se do finále neprobojoval nikdo našich jezdců, asi největší podporu hlediště. Nejen proto, že řadu let startuje v extralize za domácí Pardubice. Mnozí fanoušci na zaplněných tribunách mu Zlatou přilbu přáli i při vzpomínce na čtyři roky starou historii, kdy si jel pro suverénní vítězství, ale defekt v posledním kole znamenal, že mohl jen smutně přihlížet, jak Pavel Lejhanec dekoruje vysněnou trofejí v osudném okamžiku za ním jedoucího Chorvata Juricu Pavlice. Na místech pod stupni vítězů skončili ve finále Max Fricke, Antonio Lindbäck a Jack Holder

Malé finále se stalo kořistí Slováka Martina Vaculíka, který si alespoň trochu spravil chuť poté, co mu účast mezi nejlepší šestkou unikla o jediný bod, stejně jako devátému Chrisi Holderovi, vítězi z roku 2014. Ještě o dvě příčky za ním skončil Václav Milík, nejlepší z našich závodníků. Kapitán domácího extraligového družstva a dlouholetý lídr českých oválů letos nedokázal navázat na úspěchy z loňského (třetí místo) a hlavně předloňského ročníku, kdy jako pátý Čech v historii dokázal zvítězit na svítkovské dráze. Byl zároveň jediným domácím závodníkem, který se kvalifikoval až do závěrečných bojů. Cesty Jana Kvěcha, Zdeňka Simoty a Josefa France skončily ve čtvrtfinále, Zdeněk Holub, Hynek Štichauer, Ondřej Smetana a Patrik Mikel neprošli sítem vylučovacích skupin.

( Text: Zdeněk Flajšhanz )