Roelof Thijs Bokaal Ice speedway (Heerenveen 29.03. 2019)

Tradiční závod o Pohár Roelofa Thijse, který se pravidelně jezdí v pátek před holandskou ledovou Grand Prix, jež obvykle uzavírá světovou sezónu, se i letos odbyl za účasti českých závodníků. Mezi nimi bohužel chyběl obhájce loňského vítězství Lukáš Hutla, který se zotavuje ze svého zranění ve švédské lize. Ambice tria Robert Růžička, David Lizák a Jiří Wildt nebyly tak vysoké, přesto se naši ve výsledkové listině neztratili. Systém závodu o 24 účastnících připomíná starší rozpis klasického Grand Prix, kdy poslední závodníci postupně vypadávají ze hry a naopak nasazená osmička předpokládaných favoritů se objeví až v průběhu bojů.

Z našich si nejlépe vedl Jiří Wildt, který obsadil třináctou příčku, David Lizák byl osmnáctý a Robert Růžička, jediný, který se se závodem loučil po dvou startech, obsadil jednadvacáté místo. Při hledání největších favoritů padala nejčastěji jména Kolenkin, Olsén a Iwema. Zatímco první dva svoji roli beze zbytku splnili, domácí Iwema doplatil na pád v semifinále. Chuť si pak alespoň trochu vylepšil ve vítězné rozjížďce o 5. místo, kde na cílové pásce porazil mladičkého krajana Jimmy Tuinstru. Ve finále pak potvrdil svoji suverenitu třiadvacetiletý Rus Konstantin Kolenkin, který vyhrál všechny svoje rozjížďky, tu závěrečnou před Jimmy Olsénem. Třetí příčku obsadil Fin Matti Isoaho, určitě největší překvapení večera, když čerstvý německý mistr Markus Jell byl ve finále vyloučen pro pád.

Výsledky:

1. Konstantin Kolenkin (RUS) – 12 (3,3,3,3) – 1. ve finále A 2. Jimmy Olsén (S) – 10 (3,2,3,2) – 2. ve finále A 3. Matti Isoaho (SF) – 8 (2,0,3,2,1) – 3. ve finále A 4. Markus Jell (D) – 6 (2,2,2,Fx) – vyloučen/pád ve finále A — 5. Jasper Iwema (NL) – 9 (3,3,Fx,3) – 1. ve finále B 6. Jimmy Tuinstra (NL) – 8 (3,1,2,0,2) – 2. ve finále B 7. Simon Reitsma (NL) – 12 (3,3,2,0,2,1,1) – 3. ve finále B 8. Albin Lindblom (S) – 7 (2,1,3,1,T) – vyloučen/páska ve finále B — 9. Josef Kreuzberger (A) – 10 (3,2,1,3,1) 10. Luca Bauer (D) – 4 (Fx,3,1) 11. Marc Geyer (D) – 8 (1,2,2,1,2,0) 12. Franz Mayerbüchler (D) – 7 (2,2,1,2,0) — 13. Jiří Wildt (CZ) – 7 (1,2,3,E,1) 14. Philip Lageder (A) – 6 (2,3,0,1) 15. Andreas Lindblom (S) – 7 (T,3,3,1,Ex) 16. Bart Schaap (NL) – 5 (0,3,2,0,E) — 17. Jimmy Hörnell (S) – 4 (3,Fx,1) 18. David Lizák (CZ) – 4 (2,1,1) 19. Pontus Fick (S) – 4 (3,1,0) 20. Niek Schaap (NL) – 2 (2,0,E) — 21. Robert Růžička (CZ) – 2 (1,1) 22. Jani-Pekka Koivula (SF) – 1 (E,1) 23. Robert Irving (GB) – 0 (0,0) 24. Kevin Arzl (A) – 0 (F,0

( Text: Zdeněk Flajšhanz )